Általános leírás

Energetikai tanúsítvány

Valószínűleg hallott már a hűtőszekrények, vagy más háztartásai eszközök energetikai osztályba sorolásáról. Hasonló besorolás vonatkozik az épületekre, lakásokra is. Ennek neve energetikai tanúsítvány, amely egy olyan okirat, ami a lakás energetikai jellemzőit igyekszik közérthetően, egyetlen betűjellel jellemezni.

Minél előrébb van az ABC-ben a tanúsított energetikai osztály, annál jobb az épület. A szabvány "C" épület építését írja elő.

Akár passzívházról, akár alacsony energiájú épületről van szó, mindkettőnél igaz: magasabb épületminőség, kevesebb energiával.

 

Az épület energiaosztályba sorolása

Az alacsony energiájú házak között megkülönböztetünk ún. 30, 40, 60 kWh-os (3, 4, 6 l-es) házakat. Ezek a fogalmak az éves fűtési igényt takarják. Az energiatakarékos házak másik külön csoportja pedig az ún. passzívházak.

Energiatakarékos házak éves fűtési igénye:

Alacsony energiájú ház:

  • max.: 7,0 m3 gáz/m2/év (kb. 70 kWh/m2/év)

Passzívház:

  • max.: 1,5 m3 gáz/m2/év (kb. 15 kWh/m2/év)

A passzívház, és alacsony energiájú ház ( 'A', 'A+' kategóriájú házak ) hatékony energiahasznosítású ingatlanok, magas lakókomforttal kevés energiafelhasználás mellett. A passzívháznál a hőszükséglet a legminimálisabb.

Az épület használata során legnagyobb mértékben kb.: 90%-ban a felhasznált energiát az épület fűtésére és a használati melegvíz előállítására fordítjuk. Az épület energiafelhasználását radikálisan úgy tudjuk csökkenteni, ha kiemelten foglalkoznunk azzal, hogy miből nyerjük a fűtési és használati melegvíz előállítására szolgáló energiát. Az épület külső burkának nagyon jó hőszigetelő képességgel kell rendelkeznie, amihez egy megfelelő légzáró képesség is társul. A falak külső hőátbocsátási tényezője U értéke (régi k érték) nem lehet nagyobb, mint 0,15 W/m2K. Szintén kulcskérdés a megfelelő nyílászárók beépítése. A nyílászárók esetében így 0,8 W/m2K alatt kell ennek az értéknek lenni, mely értéket csak speciális nyílászárókkal lehet elérni.

 

Mit is jelentenek a fenti számok:

Ez a szám azt mutatja meg, hogy a fal egy négyzetméternyi felülete mennyi hőenergiát ad le a külső tér felé, akkor, ha a külső és a belső oldal között pontosan egy Kelvin fok a hőmérsékletkülönbség. Ha falunk "U értéke", azaz a hőátbocsátási tényezője pl. 1,4 W/m2K - ami egy B30-as falazatnak felel meg -, akkor a fal egy négyzetméterét egy olyan hősugárzónak is tekinthetjük, amely 1,4 Wattnyi teljesítménnyel fűti az utcát. Ezt a "hősugárzót" a fűtési rendszeren keresztül, többnyire gázzal tápláljuk. Azt is könnyen meghatározhatjuk, hogy ez a "hősugárzó" egy fűtési idényben mennyi gázt fogyaszt: egy szezonban ennek a falnak egy négyzetmétere annyi köbméter gáz elégetését igényli, mint az U értékének a tízszerese: vagyis ha U = 1,4 W/m2K, akkor 14 m3 gáz energiájával tudjuk a hőveszteséget pótolni. És ez csak a falon át távozó energia, még nem beszéltünk a tetőn és a nyílászárókon keresztül elszökő forintjainkról!

 

A megfelelő légcsere biztosítása, egészségtani hatások

Ahhoz hogy az ember egészséges maradjon, óránként 10 m3 friss levegőre van szüksége. Az épületben való tartózkodáskor 30 m3-rel számolnak óránként a levegőt szennyező anyagok miatt (ragasztó, padlóburkolat, falburkolat). Ha tartósan kevés a frisslevegő akkor az egészségre ártalmas lehet. Kevesebb lesz a vér oxigéntartalma, fáradtabbaknak fásultabbnak érezzük magunkat. A friss levegő utánpótlását energiatakarékosan, természetes módon szellőztetéssel – ablak, ajtó kinyitásával – nem lehetséges megoldani. Mindenképpen szükséges egy mesterséges szellőző berendezés kiépítése. Így jutottunk el oda, hogy a levegő cseréjét csak egy belső, mesterséges szellőző rendszer kiépítésével érhetjük el.

 

A szellőző berendezésről

forrás: passivhaus-info.deA mechanikus szellőző berendezések már évtizedek óta ismertek: légcserélőkön keresztül és egy vezetékrendszeren át friss levegőt fújunk be a lakóhelyiségekbe. Az ott keletkező túlnyomást a kellemetlen szagokkal együtt a nedves helyiségekben, mint konyha, WC, fürdőszoba és mosókonyha elszívják és kivezetik. A rendszer hátránya, hogy nem energiatakarékos, mivel a kinti hőmérsékletet a teljes külső-belső hőmérséklet különbséggel fel kell melegíteni.

Az első lépés az energia megtakarítása terén egy úgynevezett ellenáram hőcserélő alkalmazása: ebben a berendezésben a leadott meleg levegőt például fém lapok között kifelé és a friss levegőt a szomszédos fémlemezeken, befelé vezeti. A távozó levegő felmelegíti a fémlemezt, és a friss levegő felveszi ezt a hőt. A hőcserélő hatásfokának a mi esetünkben legalább 80%-nak kell lennie.

Ezek a paraméterek korábban gondot okozhattak, azonban a technológiai fejlődésnek köszönhetően ez manapság nem probléma. A modern szellőző motorok 40W energiaszükséglettel vezetik a ki- és beáramló levegőt. Így a szellőzőberendezés által felhasznált energia és a szellőző hőmegtakarítása közötti arány 1:10!

A gépészeti berendezés hatásfokát a levegő talajban történő előmelegítésével tovább javíthatjuk. Ezt hívjuk talaj hőcserélőnek, ami egy egyszerű és nagyon hatásos kiegészítő. A pince lemezalapja alatt a talajnak a leghidegebb télben is +12 és +15 C közötti a hőmérséklete. Ha hőt veszünk el, úgy az pótlódig az alatta lévő talajrétegből. Azért kézenfekvő a föld hőjét kihasználni, mert az a szolár rendszerekkel ellentétben akkor is szolgáltat hőenergiát, ha a nap nem süt.
Továbbá por- és pollenszűrőkkel az allergiások számára is egy panaszmentes lakóépületet tudunk kialakítani. Összegezve a szellőző berendezéseknek köszönhetően lakásunkban állandóan pormentes, oxigénben dús levegőt tudunk biztosítani, mely jótékony hatással van az emberi szervezetre.

 

Elérhetőségeink


ENERGIATAKARÉKOS HÁZAK KFT.  

 Cím  1037 Budapest, Vörösvári út 107. 1. em. 5.
 Telefon  +36302694952
 Email  info@e-hazak.hu


©2024 Energiatakarékos Házak Kft.

Search